logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Salonul violet / samanism hawaiian

samanism hawaiian

(http://www.clubromantic.ro/17469)rss

despre cum se rupe lantul slabiciunilor, sau doctrina responsabilitatii totale

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu

aiko 2011-08-31 16:51:36

userThumb
Rotterdam, Olanda
Postari: 180
Printr-unul din prietenii mei, am aflat si eu de existenta lui Ho'oponopono.
Cu  un nume asa de hilar, mi se parea imposibil sa fie o doctrina serioasa.
Si totusi...

Doctorul Hew Len (mai are inca un nume dar cam hilar) a folosit aceste principii pentru a vindeca un spital intreg de nebuni, fara sa vada vreun pacient.

Notiunea de responsabilitate totala descrisa de dansul include nu doar tot ce ne priveste direct, dar si restul oamenilor cu care voit sau ne-voit intram in contact. Atunci cand o persoana din anturajul acesta extins comite un act dizarmonios, fie ca e agresiv fata de noi, fie ca se imbolnaveste, fie catre cineva strain in absenta noastra (dar ni se comunica petrecerea lui), practic tot ce intra in sfera noastra existentiala in orice modalitate - este responsabilitatea noastra.

Asta nu inseamna ca noi suntem cauza. Dar o continem: vibratia care a generat evenimentul respectiv este si in noi, si daca o armonizam in noi, o armonizam peste tot unde exista ea in lume.

Cum armonizam: cautam in noi vibratia in cauza, si ii spunem: "imi pare rau, te iubesc, multumesc, te rog sa ma ierti". De multe si repetate ori.

Ca sa putem recrea paradisul.

Cu sabie.
Trimite pe Y!

Pagini: 3
1 2 3 go-next go-last
Comentarii: 21
ultimul comentariu
downjos

aiko
samanismul in CR si pariul lui Pascal ( 2011-08-31 17:09:33) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Dr Hew Len merge dincolo de evenimentele neplacute, si recomanda sa cautam vibratia comuna din fiecare imprejurare, si sa nu ratam nici una, pentru ca toate sunt unice si nu ne mai intalnim a doua oara cu sansa de a armoniza vibratia respectiva.

De ex, cand suntem intr-un cinematograf, pe noi si pe toti cei aflati in sala in acel moment ne uneste un fir anume, o vibratie anume, care va putea fi armonizata daca repetam mantra de mai sus tintit pe vibratia respectiva. Este prima si ultima oara cand vom fi in conjunctura respectiva de oameni, si nu ne vom mai intalni cu ei vreodata.

Ceea ma duce cu gandul la clubul nostru, si la vibratiile care ne-au adus si ne tin impreuna, la vibratiile care ne faceau candva sa ne injuram, la vibratiile care in ultima vreme ne indeparteaza de club sau cel putin nu ne mai lasa sa scriem, sa organizam intalniri etc.

Asa ca va propun pariul lui Pascal:

Haideti sa incepem sa spunem mantra asta pentru comunitatea clubului, de fiecare data cand intram si iesim de pe pagina clubului. Pentru autor, de fiecare data cand citim un mesaj. Pentru interlocutor, de fiecare data cand raspundem. Si obligatoriu de fiecare data cand ne irita replica cuiva ;-)
Macar o data, in special primele doua randuri:
Imi pare rau
Te iubesc
Multumesc
Te iert

Daca functioneaza, imaginati-va ce club minunat vom avea.
Si daca nu functioneaza, ne vom simti, cel putin noi, mai bine.
In ambele cazuri, nu avem nimic de pierdut.

Cine accepta?

Cu sabie.
alsacia75
Ho`po... ( 2011-08-31 20:16:48) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 235
Eu am inceput deja :) Mi se pare o idee minunata... 

Imi amintesc ca am citit undeva despre faptul ca de asta fortele negative se materializeaza mai repede si aparent (sau nu) le inving pe cele pozitive - pentru ca cei manati de interese meschine comune isi unesc fortele, ceea ce le amplifica efectul; in schimb, oamenii animati de energii / intentii pozitive, raman disparati, fiecare singur cu gandul lui bun... E mare nevoie de unitate, pentru efecte majore, indiferent de directie...

Eram relativ familiarizata cu metoda asta, dar nu stiam ca tine de samanism.

Da, se pare ca nu ne mai putem eschiva cu "nu am stiut", sau "eu nu am facut nimic..." Responsabilitatea e o lectie care este in programa, desi noi preferam sa ne scuzam prin "am lipsit"... Daca, la nivel global vorbind, am facut paguba inconstient, macar de acum sa incercam sa facem bine constient.
irina
Re:samanismul-in-CR-si-pariul-lui-Pascal ( 2011-09-01 09:08:46) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 104

Eu am inceput de ceva vreme, nu chiar cu mantra asta, dar am folosit-o si pe asta de cand ti-am citit mesajul si-mi place :-)

Ai un Like :-)

aiko
am inceput ( 2011-09-01 13:23:38) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Grozav!
Cine ni se mai alatura? :)

Aiko
ina_noileanu
Recitand ( 2011-09-07 20:32:17) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 94
Imi pare rau
Te iubesc
Multumesc
Te iert

O spun des, adica... in fiecare seara. Cateodata o spun gandindu-ma la cei din jur, altadata ..mie.

Mugur
Jocuri de-a cuvintele ( 2011-09-08 10:44:27) uptop
nophoto Si de-a gandurile.
De fapt spunem aceste cuvinte pentru a primi. Avem nevoie sa primim la randul nostru iertare, dragoste si multumiri. Si atunci ce facem? Oferim noi primii cuvinte, de fapt acesta este un negot. Sau un santaj. Iti dau si-mi dai. Sentimente.
Imi pare rau. (Spune-o si tu cand va fi cazul!)
Te iubesc. (Sa nu cumva sa taci!)
Multumesc. (Multumeste-mi!)
Te iert. (Ar fi bine s-o faci si tu)
aiko
Re:Jocuri-de-a-cuvintele ( 2011-09-08 16:42:16) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Foarte probabil ca tentatia e mare sa astepi o reactie, daca le spui cu voce tare.

Din care cauza aceste cuvinte trebuie spuse mai intai in gand, fara martori, si convinsi de propria responsabilitate in situatia asta.
Supse de multe multe multe multe multe ori.

Si dupa aceea le poti spune si tare, daca doresti, pentru cei care au nevoie sa le auda (ca si noi dealtfel), desi asta nu are nimic de-a face cu samanismul hawaiian.

Cu sabie.
alsacia75
Re:Jocuri-de-a-cuvintele ( 2011-09-09 19:20:11) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 235
 De fapt spunem aceste cuvinte pentru a primi. Avem nevoie sa primim la randul nostru iertare, dragoste si multumiri.

In primul rand - bine ai revenit! :) 

In al doilea rand - nu e neaparat gresit nici daca lucrurile ar sta asa cum suspectezi tu. Vreau sa spun ca multe lucruri bune si eficiente pot incepe "calculat" ( "dau, ca sa primesc" , "iert, ca sa fiu iertat"), pentru ca, in timp, sa ajungem sa constatam ca ne simtim bine facand bine, ca ne simtim iubiti, iubind sau iertati, iertand... Ba chiar putem ajunge (candva) sa ne simtim bine iubind fara sa primim iubire in schimb sau sa ne simtim bine fara sa primim iertare in schimb (e cale lunga pana acolo, spun inteleptii, dar e posibila si asta). 
Totul e sa incercam si apoi sa ne si tinem de ceea ce am inceput :) Vorba lui Aiko, nu are ce sa ne strice - nici noua, nici altora. So, why not? 

Si, da, chiar poti astepta ceva in schimbul stradaniei tale. Vei primi cu siguranta. Doar ca nu trebuie sa astepti neaparat de la cei de la care pretinzi :) 

Modificat de: alsacia75 (2011-09-10 11:30:43)
user260
Comentariu ( 2011-09-26 20:33:41) uptop
nophoto De fapt spunem aceste cuvinte pentru a primi.

Imi vine in minte imaginea bunicii iesind in ploaie cu o sapaliga in mana, trasand canale pentru apa cazuta din belsug, in aversele bogate de vară.
Intr-un fel, si cuvintele astea sunt niste canale ce fac loc suvoiului prea adesea neincapator al sentimentelor umane.

"Daruind vei dobandi", se spune in cuvintele altei traditii.

Sunt superbe aceste cuvinte, minunate in simplitatea, inteligenta si utilitatea lor. Sunt idei ce par a se organiza de la sine, frumos, intr-o lume magnifica. Si nu cred ca se poate ajunge la aceasta lume mirifica in alt mod decat acesta: daruind ca sa faci loc si mai mult pentru ce e de primit.
tristan
Cui multumim? ( 2011-09-28 17:04:51) uptop
nophoto
Bucuresti, Romania
Postari: 47
Mi-a scapat sageata in virtual fara intentie.

De ceva vreme intreb pe cei cu care am discutii despre dezvoltare profesionala intrebarea:
Daca vei reusi sa ajungi in punctul dorit in planul tau de dezvoltare cui vei multumi?

Uneori ma lovesc de priviri tampe, alteori  de zambete si o insiruire de nume.

Constietizarea ca nu face prea multe singuri e, cu siguranta, un mare pas inainte

Traieste intens
T.
Pagini: 3
1 2 3 go-next go-last
Comentarii: 21
ultimul comentariu
uptop

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2018, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog