logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Agora / Radiatiile electromagnetice

Radiatiile electromagnetice

(http://www.clubromantic.ro/17263)rss

Radiatiile electromagnetice si sanatatea

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu

vasile 2011-05-25 09:13:16

nophoto
Galati, Romania
Postari: 129
 In media apare din ce in ce mai mult ideea ca radiatiile electromagnetice au efecte nefaste asupra organismului uman.
 Telefonul mobil, computerul, cuptorul cu microunde, ar fi in topul celor mai daunatoare aparate.
Voi cum va simtiti/resimtiti in urma interactiunilor cu ele? Le suspectati ca intr-adevar au efecte neplacute? Credeti ca efectele acestea sunt cauza in mare masura a fenomenelor electromagnetice din functionarea lor, sau din faptul ca pur si simplu ne solicita atentia ca orice alta activitate care nu cuprinde vreun astfel de aparat.
 Folositi vreo metoda de aparare impotriva radiatiilor electromagnetice?

cu interes,
vasile
Trimite pe Y!

Pagini: 2
go-first go-previous 1 2
Comentarii: 15
ultimul comentariu
downjos

aiko
Re:Gradina-de-mprumut ( 2011-05-30 09:35:54) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Postari: 180
Draga DD,

Pare o gradina grozava.
Poate ca pe langa veacul de singuratate mai incape in geanta si un caietel gol-golut, si un pixulet plin-plinut: in lipsa radiatiilor electromagnetice, cine stie ce semnale iti vor capta antenutele ;-)

Petrecere frumoasa, ca sa zic asa.

Aiko
vasile
Comentariu ( 2011-05-30 09:54:13) uptop
nophoto
Galati, Romania
DD, ia-ti un hamac. si niste ochelari de soare ca sa vezi cum creste porumbul si cartofii.

cu rever.
irina
gradina si mobilul ( 2011-05-30 11:39:37) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 104

Bunica nu a reusit sa aiba si niste munti pe-acolo, dar e bine si asa. In schimb are o gradina cu siruri interminabile de porumb, cartofi, etc, pe care banuiesc ca o imprumuta cu bucurie.(DD)

Nici bunica mea nu avea munti, dar suplinea cu muntele de tenacitate nascut in ea.

Avea si o gradina cu porumb si legume diverse. La fiecare doua zile, decreta: azi udam gradina. Eu si sora-mea ne strambam de groaza, dar ne puneam pe treaba. Si ne strambam si de sale, carand galetile de la fantana pana in gradina, cu picioarele goale si murdare pe pamantul care pastra inca ceva din arsita zilei. Ardeiul mama, ardeiul, zicea ea, obsedata de ardeiul gras. Nu pricepeam de ce nu iubea si rosiile la fel de mult. Cand nu era atenta, turnam cu galeata peste ele, ca sa facem dreptate.

Astazi nu mai exista porumb. A fost inlocuit cu lucerna. Mai exista poate rosii si ardei, saditi de niste vecini care au grija de curte.

Bunica nu mai decreteaza cand si cum udam gradina. Sau poate o face prin cerurile ei. La cat era de hotarata, cred ca si-a facut o gradina mare si frumoasa. Odata la doua zile, cheama arhanghelii si le ordona: azi udam gradina. Sau poate s-a intalnit cu bunicul si cu toti fratii si surorile ei si se descurca singuri. Fara arhangheli.

Fara ea si gradina ei, eu m-am dus mai spre munte.

Ieri m-am cocotat pe unul, care de fapt era mai mult un deal, dar tafnos ca bunica. L-am urcat pe burta si l-am coborat pe fund. In atare conditii, nu stiu de unde azi ma dor picioarele.

M-am gandit sa stau si eu saptamana viitoare in creierul muntilor. Ieri am probat conexiunea la Internet si am vazut ca e cam zero. M-am descurajat. Cum sa stau singura, fata net, o saptamana.

Azi de dimineata, o ascultam in masina pe Monica Anghel, la Europa FM. Zicea ca ieri s-a dus in parc si si-a uitat telefonul mobil acasa. Si ca era disperata, ca parca ii lipsea ceva. Si se intreba cum de-am rezistat atatea mii de ani fara mobil. Iar colegul ei de emisiune propunea sa organizam "ziua fara telefonul mobil".

Hait, am zis, asta e un semn. Poate la mine e vorba de "saptamana fara Internet".

Mai bine ud gradina.

vasile
Re:gradina-si-mobilul si binoclul ( 2011-05-30 13:42:46) uptop
nophoto
Galati, Romania
Tu n-ai nevoie de hamac.
Si ca sa nu stai singura, ia-ti binoclul! insa vezi sa nu te suprasolicite! ...si mai ales, vezi ce "vezi" cu el!

cu o floare,
v.

Modificat de: vasile (2011-05-30 14:37:44)
dark
EMF ( 2011-11-09 11:13:12) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 161
Dragii mei

Media trebuie sa se vanda... De aceea trebuie arata Bau Bau-ul undelor pentru toti oamenii cu IQ subunitar (nu negativ) care de asta cumpara ziarul.

Problema cu telefonul tinut la ureche este alta... stiati ca atunci cand aveti urechea acoperita de o casca,telefon, caciula care nu lasa urechea sa respire... in ureche se aduna bacterii de pana la 700 d eori mai multe decat in mod obisnuit?

Am citit si eu pe undeva aceasta, nu pe google, chiar era un studiu dezvoltat de OMS si legat de tinerii care ascultau la walkman in anii 90 muzica; pe atunci se credea ca muzica tare distruge auzul, studiul constata ca nu atat volumul ridicat cat coloniile de bacterii dezvoltate faceau rau...
Pagini: 2
go-first go-previous 1 2
Comentarii: 15
ultimul comentariu
uptop

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2018, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog