logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Salonul verde / Pentru oamenii de la teveu

Pentru oamenii de la teveu

(http://www.clubromantic.ro/15990)rss

O scrisoare trimisa de Matei catre guvernanati si nu numai, prin prisma sentimentelor lui de copil. Articol aparut pe http://ioanmatei.wordpress.com

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu
dark 2010-05-11 08:56:24

userThumb
Bucuresti, Romania
Postari: 161

Buna ziua!

Numele meu este Matei si reprezint o foarte mica idee in mintea Dvs. Din pacate pentru marimile Voastre (ma scuzati dle Prim Ministru, dar nu am vrut sa va jignesc si de aceea am scris marimile cu litera mica) vreau sa va informez ca noi, copiii, reprezentam viitorul. Iar viitorul va insemna semnatura data de marimile Voastre pe diferite acte.

Stim cu totii din legende ca pe vremea lui Nicolae Ceausescu viata era grea. Se statea la coada, se statea in frig, nu existau decat 2 ore jumatate de program de teveu. Dar nu se murea de foame si multi aveau de lucru. Mai mult decat atat parintii nostri au stiut ca la finele anilor 80 datoria externa a Romaniei era 0, adica zero!

Acum oamenii mor de foame, nu au serviciu (desi vor si au puterea de a munci) iar datoria noastra este o imensa ciuperca atomica… creste rapid si risca sa acopere cu cenusa sa o arie foarte larga de timp. Da, stiu… aceste datorii nu sunt ale voastre, nici ale fiilor vostri (oricum baieti si fete de bani gata) ci ale stra stra stra nepotilor omului de rand… adica ale noastre, ale celor nou nascuti…

marimile Voastre sunt marimi intr-o tara in care daca mamicile noastre intra in spital nu stiu daca vor iesi pe scut sau cu bebe… sunteti marimi intr-o tara in care anumite vile se nasc din durerea celor obiditi… Ati nivelat veniturile intr-un fel foarte original si cu greu ati reusit sa le dati maimicilor noastre cei 85% din banii munciti de ele…

marimile Voastre sunt marimi intr-o tara in care cei care nu fac nimic castiga bani din nefacutul de nimic, iar cei care stau si mor de munca (pentru ca ati introdus aceasta indolenta a companiilor de a subjuga angajatul) sunt dati afara in somaj pentru ca un Director pus de Dvs pe criterii gonflabile a dus firma in dezastru. Si cu toate acestea le spuneti parintilor noastre ca au facut consumuri prea mari? Care sunt acelea? Faptul ca si-au permis sa ma faca?

Domnilor de la Teveu… Parintii mei au renuntat la televizor (la programele TV – na) tocmai pentru ca nu doresc sa va mai vada. Sa va vada zambetul acela discrepant cu situatia din strada. Vreau sa va rog frumos asa cum numai un copil o poate face sa ma ascultati si sa va asumati greseala. In felul acesta va fi pe jumatate macar iertata. Si sa va ganditi cu responsabilitate daca chiar credeti ca sunteti in stare sa imi asigurati un viitor. Daca sunteti in stare sa ii faceti pe ai mei, dincolo de putere lor deosebita de a zambi pentru orice prostie, sa ii faceti sa zambeasca privindu-ma cum cresc. Daca reusiti sa faceti in asa fel ca atunci cand ma voi intalni cu Dvs pe strada, eu avand varsta de 30 de ani, sa ma uit in ochii Dvs de om invarsta la acea data si sa va multumesc pentru ceea ce ati facut in aceste clipe. Daca credeti ca ar fi posibil sa ma invatati macar sa nu mai mint si sa ne spuneti cu adevarat de ce si cui ati dat toate programele si proiectele mancatoare de bani, cum reusiti sa faceti un km de autostrada cu costul a 4 kilometri (din cate mi-a spus taticul 1 kilometru este la fel peste tot pe glob) sau daca reusiti sa dati acuyma ochi cu parintii Dvs  si sa le explicati de ce trebuie, saracii, sa renunte din putinul lor la inca 25%?

Nu cred ca veti reusi sa raspundeti intrebarii mele… Nu cred ca o veti citi, auzi… Nu cred ca va intereseaza soarta celor care nu au avut inca puterea sa va voteze pentru ca noi oricum nu suntem nici macar o masa de manevra. Sunt un baietel blond care printr-o fericire a ajuns pe lume sanatos… care are niste parinti care il iubesc si fac multe pentru mine. Nu am plasme, WII-uri sau alte prostii in casa si nu ma numar printre fericitii care sa aiba o bona 24/24. Dar sunt fericit si ma simt ocrotit de ei. Numai ca ultimele vesti care au intrat la noi in casa au facut pe parinti sa se crispeze si nu stiu daca se vor mai gandi si la vreun fratior sau surioara pentru mine. Pentru ca li s-a facut frica de hotararile pe care le luati, de impozitarea existentei noastre, pe impozitarea respiratiei.

Ca mine mai sunt inca multi bebei pe lume. Unii, cu noroc – asa cum spuneam mai sus, se nasc acuma. Dar cu totii nu vrem sa avem ca stindard melodia aceea data ca pe o placa turnanta la radio :”Nu ne-am nascut in locul potrivit”. Noi vrem sa spunem ca ne-am nascut aici intr-un loc prielnic, corect, cinstit… faradelegea si foametea sa nu fie regula acestei tari. Noi nu vrem nici razboi si nici umbre pe cer… vrem sa fim fericiti, fara doctori la care al 20-lea pacient poate sa moara, nu vrem jucarii cu iz de toxicitate pentru ca celelalte jucarii sunt numai pentru beizadele ci vrem sa radem si sa cantam intr-o tara normala, locuita de oameni normali si condusa de niste oameni care nu sunt frustrati nici de facultatea terminata, nici de regiunea tarii din care provin, nici de faptul ca nu au un program politic coerent, nici de alte aspecte.

Acest mesaj il adresez tuturor celor care apar la teveu. Sunteti frumosi asa cum stati acolo si jucati teatru ca ne este bine. da da da…si Dvs, domnule reporter, si Dvs domnule analist politic… Si toti cei care apareti la teveu si nu ne spuneti nimic de cat ceea ce stim… ca pentru mine, Matei, cel de 1 an si jumatate, viata va fi foarte grea pentru ca voi ati papat nu numai lapticul meu, dar si zilele fericite pe care le vroiam.

Trimite pe Y!
Keywords: Matei guvern criza bebe

Comentarii: 10 downjos

miron
Comentariu ( 2010-05-11 23:58:52) uptop
nophoto Stim cu totii din legende ca pe vremea lui Nicolae Ceausescu viata era grea. Se statea la coada, se statea in frig, nu existau decat 2 ore jumatate de program de teveu. Dar nu se murea de foame si multi aveau de lucru. Mai mult decat atat parintii nostri au stiut ca la finele anilor 80 datoria externa a Romaniei era 0, adica zero!

Am trait legendele Ceausiste. Nu se murea de foame daca aveau putere sa stea la cozi. Se spunea ca Ceausescu vroia sa plateasca datoriile externe si imi mai amintesc ca dupa revolutie s-a spus ca intradevar Romania este singura tara fara datorii externe. Chiar ma intrebam inainte sa vin in Romania la ce am fost chinuiti fara caldura in apartamente, trenuri si scoli, cozi la mincare interminabile cind duduie ziarele despre datoriile Romaniei de astazi?
Desigur ca intrebarea este retorica atita timp cit semintele de floarea soarelui se importa din Bulgaria! :)

Despre ce impozitare vorbesti?
Cum simti tu ca ar trebuii percepute taxele si distribuite ca medicii si profesorii (de ex.) sa primeasca salariile care li se cuvin fara sa mai astepte completarea de venit din spagile celor pe care ar trebuii sa-i serveasca?

Cu drag,
Iuliana
irina
pesimism bugetar ( 2010-05-12 10:11:01) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 104
Despre ce impozitare vorbesti?
Cum simti tu ca ar trebuii percepute taxele si distribuite ca medicii si profesorii (de ex.) sa primeasca salariile care li se cuvin fara sa mai astepte completarea de venit din spagile celor pe care ar trebuii sa-i serveasca? (Iuliana)

Si cand te asezi la masa cu creionul in mana ca sa schitezi modelul optim de salarizare, te rog, draga Bogdan, sa introduci si variabila legata de responsabilitate, ceva de genul " cu cat ar creste responsabilitatea medicului/ profesorului fata de pacient/elev daca salariul ar creste cu 500%...dar daca ar creste cu...700% ?
Mai ia o foaie si analizeaza acolo daca o crestere cu 1000 % ar insemna ca medicii romanii nu ar mai lua spaga, si-ar da interesul si ar trata bolnavul ca pe un om, nu ca pe o vaca bolnava din care se pot mulge niste bani, mai ia in calcul si varianta unui val de moralitate care l-ar lovi pe profesorul roman incat sa-si faca treaba lui de dascal  la catedra, nu in particular, la meditatii, basca sa se mai si duca la fisc sa-si declare veniturile din meditatii si sa plateasca impozit pe el.
Daca as crede ca o majorare de salarii va aduce o crestere direct proportionala a respectului fata de munca al celor doua categorii, as vota acum cu doua maini sa mi se ia 40% din salariu in loc de 16. Dar nu cred.

Irina
miron
Re:pesimism-bugetar ( 2010-05-12 12:21:10) uptop
nophoto Practicarea bacsisurilor nu este ceva nou. Am acceptat-o ca pe ceva care "asa se face" singura mea problema in conditii de picat din partea aialalta a globului a fost "Cit?" dupa ce am incercat un lesinat " Da de ce trebuie sa las taximetristului 10 ron cind ceasul arata 20 de ron?" Si mi s-a raspuns ca aceia nu sunt suficienti si completarea venitului este dependenta de calitatea serviciului pe care o ofera clientului si acela plateste daca este multumit, mi s-a parut interesant probabil ca este recunostinta ca m-a dus intreaga de la punctul A la punctul B, probabil ca asta nu era inclusa in pret.

Par fi doua abordari diferite in Ro si in Canada.
In Canada procentul de taxe se ia in functie de venit si de conditii familiare. Pe linga taxele obisnuite de acum s-a introdus nu de mult taxa clara pentru sanatate de care nu suntem scutiti in nici un fel de conditii.
Nmeni din sistemul medical, atit cit am avut de-a face eu ei si am avut din pacate, nu ia nimic. Dar salariul unui medic de familie este de min 100 000 can pe an. Daca am retinut bine prim ministru are ceva pe la 150 000 can. probabil ca-i diferentiaza beneficiile.

Cum spuneam, sanatos sau cu boli cu tratamente periodice ESTE taxa anuala pe sanatate. ESTE!
DAR asta nu inseamna ca toti doctorii au vocatie de doctori, ca nu mor pacienti asteptind la urgenta, ca nu am fost la spital sa aduc pe lume un copil si m-am intors cu burta plina de infectie cind toate celelalte din jurul meu erau "zburdalnice" cu copii in brate.

Din intelegerea mea limitata par a fi doua optii:
1. taxarea intregii populatii pentru sanatate cu dezavantajele de rigoare
2. cu "taxa ascunsa" numai cind aveti nevoie de servicii medicale cu dezavantajele de care povestiti.

Nici una dintre ele nu functioneaza perfect.
Pina la urma banuiesc ca tre sa invatam sa ne uitam in cafea sa ne duca la doctorii potriviti

Iuliana
maria34
Comentariu ( 2010-11-08 23:57:02) uptop
nophoto citind acuma despre datorii ma gandeam asa: si ce? :)) foarte bine. ce daca am luat bani de la fmi? sa considere sua ca banii dati de fmi pentru romania sunt un act de implicare sociala al fmi si fmi sa considere la fel si daca au ei acolo la ei stimulente nu au decat sa-l dea sua fmi-ului.
irina eu am dreptul sa am acelasi salar ca si colegul meu din anglia de exemplu. si atata timp cat exista romani care s-au adaptat ff bine in orice tara din lume au plecat sa munceasca trag concluzia ca au manifestat respect fata de profesie. ce te face sa crezi ca romanii nu-si respecta profesia? o respecta si chiar ff mult.
Modificat de: maria34 (2010-11-09 00:19:47)
aiko
tot inainte ca inainte era mai bine ( 2010-11-09 10:32:00) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Postari: 180
Draga Bogdan,

Diferenta dintre acum si atunci nu e ca atunci mamicile nu mureau in spital, si ca lumea nu murea de foame, etc etc ci ca atunci nu se vorbea de asa ceva, nu era voie sa te plangi in gura mare, si nu aveai de ales.

Ca tot vorbesti de spitale si de mamici, imi aduc aminte de un macelar care lucra pe post de obstretician-ginecolog in spitalul orasului (mai era inca un obstretician care era ok), si femeile care erau repartizate sa nasca cu el (ca toti trebuiau sa isi faca norma deh) plangeau in hohote si isi faceau parastas inainte sa mearga sa nasca. Mureau 9 din 10 pe masa lui. Dar nenea era catarat bine in partid si nu se putea atinge nimeni de el. Cei cativa tatici si bunici care au depus plangere au primit niste vizite nu tocmai discrete acasa si au inchis gura sau au ajuns in inchisoare, pentru ca au adus acuzatii mincinoase unui membru de vaza al iubitului partid.

Nu cred ca regreti aspectele astea, Bogdan, asa ca pune-le si pe ele in balanta atunci cand lauzi gloriosul nostru trecut.

Aiko

horex
Re:tot-inainte-ca-inainte-era-mai-bine ( 2010-11-09 10:40:13) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 609
Din pacate multi sufera de nostalgie. Din pacate viata de azi cu bune si rele nu se poate compara cu ce a fost atunci. Atunci aveai bani dar nu aveai ce cumpara cu ei, acum nu mai stii ce sa cumperi dar nu mai ai bani.
Eu ma gandesc pana si la faptul ca in comunism acest club, aceasta pagina nu puteau exista. Nu putea avea incredere nici in familia ta. Nu cred ca cineva si-ar dori asa o viata.
Ca nici acum nu e ok asta e alta problema. Dar nu privirea in trecut e solutia.
dark
Re:tot-inainte-ca-inainte-era-mai-bine ( 2011-12-31 08:12:36) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Este clar ca aproape NICIUNUL din cei de mai sus nu a inteles nimic din ceea ce am scris. De curand citeam si eu ce ati mai scris voi si m-am linistit. Am citit /recitit si povestea cu Peter Pan (povestile ...) si cred, sunt convins, ca oamenii au pierdut puterea de a visa si puterea de a vedea ironia si puterea de a trai din trecut pentru a cladi viitorul.
Nicio clipa nu am aclamat perioada pre-89, nicio clipa nu mi-am dorit reintoarcerea asa cum au insinuat unii sau altii. Am recit textul la un an si jumatate de atunci si nu am gasit nici cea mai vaga si serioasa aplaudare a comunismului.

PS: in familia mea a mai venit un nou membru. In ciuda celor de la Teveu

Modificat de: dark (2011-12-31 08:14:35)
ina_noileanu
Sa va traiasca! ( 2011-12-31 08:28:42) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 94
Draga Bogdan si Camelia,
Domnule Matei,

Va urez toate cele bune... Si un An Nou infloritor!

Sa intelegem ca la voi, in loc de Mos Craciun, a venit barza?
Sa va traiasca copilasul!

dark
Re:Sa-va-traiasca! ( 2012-01-02 11:01:24) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
mersi frumos
da mosu a venit cu un mic sagetator
ina_noileanu
Sa va traiasca ( 2012-01-02 19:28:52) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 94

O buna perioada de timp am citit povestile lui Matei. II vei face unul  si fratiorului?

Comentarii: 10 uptop

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2018, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog