logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Salonul verde / Nobletea ieri si azi

Nobletea ieri si azi

(http://www.clubromantic.ro/17293)rss

Romania - Instructiuni de utilizare

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu

aiko 2011-05-27 18:30:00

userThumb
Rotterdam, Olanda
Postari: 180
Indraznesc sa abordez un subiect relativ tabu printre romani - acela al provenientei si clasei sociale.

Pana la al doilea razboi mondial, clasele sociale erau inca foarte distincte, si fiecare isi stia locul in societate si ii recunoastea, dupa educatie si comportament, pe "ai lui".  Si el cu ai lui se apreciau reciproc, se respectau, se recompensau.

Comunistii au cautat sa niveleze societatea, sa ii faca pe toti la fel. Si cum nu poti face peste noapte dintr-un muncitor un aristocrat, daca ii dai un post de profesor se va simti macar in clasa de mijloc. Pozitie in care, chiar daca este competent profesional, ramane handicapat pe plan social pentru ca nu stie cum sa se comporte, literalmente, si ramane bietul suspendat undeva intre ce a invatat la mama acasa, si ce crede el ca ar fi in comportamentul unui profesor - dar musai suficient de vizibil ca sa stie si tzatza Vera din deal ca nu mai e muncitor. Am spus "bietul" fara nici o urma de ironie. Pentru ca in ciuda tuturor eforturilor, omul acesta nu se simte niciodata apreciat cu adevarat, si respectat pentru ce este acum, pentru ce face, pentru ce simbolizeaza, si nu isi gaseste cu adevarat locul in societate.

Ce au obtinut comunistii a fost nu o socielate de egali in care toti isi sunt ca fratii, ci o societate de masti egalitare si disperare si lipsa de repere. Se vorbeste de lipsa clasei de mijloc. Dar daca am judeca dupa pretentii, nu mai exista nimic in societatea noastra, in afara unei clase de mijloc amalgamate, plombate, intinse si deformate ca guma de mestecat. Si totusi, lumea se imparte in continuare pentru ca toti vor sa se distinga.
A ramas in continuare usor de facut distinctia intre familiile "de bani noi" si familiile "de bani vechi".

Ce au reusit cu adevarat comunistii a fost sa dea cu buldozerul peste recunoasterea si respectul fata de valorile personale, indiferent care.

Dark, Ozzy, Horex, Vasile si multi altii s-au intrebat prin forumul nostru, cu voce tare, de ce e tara noastra asa de rasturnata si pe dos, si ce e de facut sa o indreptam, ce e de facut ca sa ii "civilizam pe nesimtiti".

Dupa parerea mea, ar trebui sa restauram recunoasterea si respectul. Nu fata de clase sociale recreate in mod artificial, pentru ca nu este nici posibil si nici necesar sa dam societatea si timpul inapoi, ci fata de ceea ce apreciem cu adevarat in fiecare om din jurul nostru. Si sa le manifestam, deschis, fara retineri si fara a astepta se fie reciprocate.

Oamenii astia care fac lucruri deranjante nu mai reactioneaza la etichete degradante, la stigme sociale. Probabil ca au auzit "nesimtitule" "vaco" "tampitule" "tampito" samd de zeci de mii de ori. Foarte probabil chiar si din partea propriilor parinti. Au devenit un zgomot de fond.
Ce au ei nevoie ca sa se schimbe, sa se inmoaie, sa inceapa sa le pese de ceilalti sunt mici incurajari si mici recompense sufletesti atunci cand, fie si numai din intamplare, au facut ceva frumos, corect, bun, echilibrat sau pur si simplu pe placul nostru. Un zambet, un multumesc. Cu sinceritate. Cel mai bine atunci cand nu se asteapta.

Intr-un fel le suntem datori, noi, cei care purtam in suflet o lume mai buna.
Pentru ca noi am avut sansa si binecuvantarea sa ne nastem intr-o familie care, desi imperfecta si cu problemele care au fost, ne-a daruit totusi ceva sufletesc autentic si valoros.
Pentru ca noi am avut sansa si binecuvantarea sa ne cultivam si dezvoltam sufleteste.
Pentru ca noi stim cine suntem.

Aiko
Trimite pe Y!

Pagini: 2
1 2 go-next go-last
Comentarii: 18
ultimul comentariu
downjos

vasile
abordare inginereasca ( 2011-05-27 19:18:37) uptop
nophoto
Galati, Romania
Postari: 129
Nu stiu Aiko ce diagnostic avem si nici ce tratament necesitam ca societate.

Se spune insa ca majoritatea bolilor organice au fost initial boli functionale, adica organele sanatoase dar care functioneaza prost din cauza unor dezechilibre psihice, emotionale.

Ca sa ma dumiresc de situatie mi-ar fi necesar mai intai sa aflu unde se plaseaza emigrantii romani sau de aiurea in noile patrii adoptive. ...de ce in tara au functionat prost si de ce functioneaza bine, daca functioneaza bine, in tarile adoptive.

Ce anume din psihic li se modifica in noua tara?... sunt mai ponderati in ambitii, mai realisti in propriile lor pretentii, isi ajusteaza mai realist orizontul de asteptari?
sau sunt cu totul alte considerente?
aiko
Re:abordare-inginereasca ( 2011-05-27 20:19:39) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Ca sa ma dumiresc de situatie mi-ar fi necesar mai intai sa aflu unde se plaseaza emigrantii romani sau de aiurea in noile patrii adoptive... Ce anume din psihic li se modifica in noua tara?

Isi stiu locul.

Exista o ordine sociala, care iti arata clar unde stai si la ce te poti astepta.
Si in cazul meu (Olanda), a contribuit si ingaduinta fata de cei care sunt altfel.
Altfel ca si cultura, altfel ca si aspect fizic, altfel in ambitii si dorinte si putere de munca...
Singura presiune sociala de aici este sa muncesti, sa nu stai degeaba. Nu conteaza ce.
In rest nu exista comentarii gen "asa trebuie": trebuie sa faci facultate, trebuie sa te insori/mariti/ trebuie sa faci copii, trebuie sa ai casa ta, trebuie sa ai masina, trebuie sa mergi in vacante, trebuie sa mergi la coafor, trebuie sa porti o rochie noua la nunta, trebuie sa iti imbraci copiii in haine Adidas, trebuie sa cumperi din magazinul cutare, trebuie sa iei medicamente ca sa fii sanatos... si lipsa poate continua

Borsul tau e borsul tau, si stii exact pe ce spuza fierbe.
Cam atat.
Cred ca te-am dezamagit :-)

Aiko
vasile
Re: ( 2011-05-27 20:30:25) uptop
nophoto
Galati, Romania
deci in tara ne apasa prea mult istoria personala?

prea multe traditii si asteptari de indeplinit?

aiko
Re: ( 2011-05-27 21:21:24) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Asteptarile.
Asteptarile nejustificate, atat personale cat in special din partea tertilor.

Pe mine m-au inecat ai mei cu "trebuie sa iei note mari", "trebuie sa faci facultatea cutare", "trebuie sa iti gasesti chirie in cartierul cutare", "trebuie sa faci cutare in viata", "trebuie sa te mariti dupa ce termini facultatea", "trebuie sa faci copii daca tot te-ai maritat" si asa mai departe.
M-am realizat profesional si sub indrumarile si presiunile lor, in tara de bastina, dar abia cand m-am rupt de ei si de tot din jurul meu, si am facut ce mi-a placut mie, am gasit satisfactia si energia sa ajung chiar mai departe decat indrazneau ei sa viseze.
Evident ca ei nu vad asta, si au continuat cu "trebuie sa vii in tara de sarbatori", "trebuie sa nu mai mergi pe bicicleta prin ploaie", "trebuie sa iti cumperi casa", "trebuie neaparat sa fie o casa fara scara interioara" si altele la care nici nu mai vreau sa ma gandesc.

Acest trebuie, draga Vasile, pe care eu il pun pe seama pierderii ordinii sociale, mi se pare mie otrava suprema in societatea noastra actuala. Si spun societatea noastra pentru ca desi m-ai sfichiuit obrazul cu biciul parasitorilor de tara, eu ma simt in continuare romanca, si imi pasa de ce se intampla in tara, nu mi-am schimbat pasaportul si nici nu am de gand (desi o parte din prietenii mei romani considera ca ar cam trebui).

Acest TREBUIE ne omoara zilele si ne seaca de creativitate si ne stoarce de energie.
Nu traditiile ne sufoca, Vasile, ci modul in care alegem sa urmam traditiile.

De ex. X si Y vor sa se casatoreasca. Foarte frumos.
Vor sa faca si cununia religioasa. Foarte frumos.
Dar:
Ea trebuie musai sa poarte rochie de mireasa din nu stiu ce magazin fitos. Trist.
Trebuie sa inchirieze obligatoriu localul cutare. Trist.
Trebuie neaparat sa aiba minim XXX invitati. Trist.
Trebuie indiscutabil sa fie mireasa furata, la nevoie isi insceneaza singura rapirea. Trist.
Trebuie sa mearga intr-o luna de miere deosebita sa sparga tona de bani intr-un loc exotic. Trist.

Exemple se gasesc cu miile.
E suficient sa ne uitam in jur - pe toate drumurile, in toate domeniile, oameni chinuiti care asuda pana cad lati ca sa tina pasul cu asteptarile celorlalti  - ale nevestii, ale barbatului, ale copiiilor, ale parintilor, ale sefilor, ale vecinilor, si evident si ale lor proprii, desi cam greu de descalcit unde se termina ale celorlalti si incep ale lor.

Acest trebuie al nisecuvinismului, al lui "de ce sa faca ala si sa nu fac eu?", al lui "cate am facut pentru tine si ce primesc inapoi?", al lui "nu port decat marca cutare", al lui "intra in randul lumii", al lui "faci cum vreau eu sau te las", asta e otrava si nenorocirea noastra.

Si nu istoria personala ne apasa, draga Vasile.
Ci istoria personala a altora :-)

Aiko
tristan
da'asa face lumea!!! ( 2011-05-28 11:36:45) uptop
nophoto
Bucuresti, Romania
Postari: 47

salutare tuturor:)

Sunt de acord cu ce scrie Aiko in ultima-i contributie. Sunt constient precum multi dintre cei care citesc cuvintele ei ca avem o problema.
Intrebare: Care este primul pas de facut? L-a facut cineva ?
Ce a descoperit si care e sugestia din acea invatatura?  Unde trebuie sa fim atenti?

Vreau respect!!!  Arat respect cand interactionez cu altii?
Vreau sa traiesc intr-o tara civilzata!!! Contribui oare prin comportamentul meu la perceptia legata de cuvantul "civilizat"? .... samd.

Ma lovesc foarte des de dilema alegerii dintre "trebuie si ... altceva".
Evident ca intr-o discutie de feeback fiecare isi face o lista mentala de ce "trebuie" sa faca.
Astfel mi se raspunde: "Stiu ca trebuie sa schimb in mine asta si aia; stiu ca seful/sefa asteapta de la mine niste schimbari si trebuie sa ma gandesc cum sa fac acesti pasi"
Intrebarea mea este : Ce astepti de la discutia asta de feedback?"                                                                  Raspuns : Sa imi spui ce TREBUIE sa fac ca sa...
" Da'ce crezi ca eu sunt Mafalda:))  "Iti DORESTI sa faci acesti pasi cu adevarat?" 
Evident ca in raspuns ploua cu un sirag de afirmatii in care sunt multe verbe,
printre care "trebuie" e prioritar.

Sugestia care urmeaza e mai grea de aplicat decat multi isi imagineaza:
"Incearca sa folosesti cat mai rar cuvintul "TREBUIE"  O adevarata schimbare e mult mai probabila in urma cuvantului  "DORESC". Deci iti DORESTI" aceasta schimbare"?

"TREBUIE" e un verb extern, impus, e miscarea stampilei sociale pe care scrie "Acceptat".
Asadar daca ma supun directiei lui "trebuie" inseamna ca sunt aliniat/a cu ceea ce se asteapta de la mine de catre..... fiecare are lista personala. 
"DORESC" e un verb interior, e toboganul pe care aluneca preferintele individuale care pot fi f. diferite de cele impuse social. E motorul emotional care ne impinge inainte dar in care valentele modelate de relieful sufletesc, sunt prevalente.
Cred ca daca ne dorim "ceva" cu adevarat, sansa de transformare comportamentala a lui  acel "ceva" in realitate e mai mare.
Asadar va DORITI cu adevarat, ceea ce spuneti ?

Am fost invitat de curand la o nunta si am viitoarea mireasa diverse aspecte logistice. Una din intrebari era meniul. Cand i-am sugerat sa aleaga unui cat mai usor, a sarit ca arsa" Si ce o sa spuna lumea? Ca ne-am zgarcit? Ca tata nu are bani?
Am intrebat-o daca stie de unde vine acest obicei de a indopa oaspetii la nunti... asa cum a trait-o fiecare dintre noi care a participat la o asa experienta sociala. Nu stia.
Am intrebat-o: Crezi ca un meniu cioplit pe o piatra a cazut candva din cer, ca cele zece porunci?
A ramas o secunda pe ganduri dar nu a indraznit sa faca un pas lateral si sa isi respecte preferinta personala, desi e medic si era constienta ca meniul era supradimensionat in calorii si ca urmare in risipa.
"Da' asa face lumea"

O duminica frumoasa

PS. Poate unii isi amintesc ca s-a scris pe tema asta acum vreo 8-9 ani, tema la care am contribuit  si eu cu un eseu numit "Lanturi"  Banuiesc ca e inca in arhiva clubului.

vasile
"Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie!" ( 2011-05-28 13:45:28) uptop
nophoto
Galati, Romania
Draga Aiko, dragi prieteni,

Dupa mesajele de mai sus am stat sa cuget.  cugetarea naste si ea intrebari, mai mult sau mai putin retorice.
Aiko: "m-ai sfichiuit obrazul cu biciul parasitorilor de tara".
Nu Aiko, nu pot face asta, si oricum ar fi te rog sa ma ierti.

Sa va vorbesc despre ce facem noi, cei care inca n-am parasit tara: conducem masini nemtesti, sau cel putin ni le-am dori. Consumam produse nemtesti, sau cel putin ni le-am dori. Ne dorim drumuri nemtesti, joburi in firme nemtesti, politisti nemti, vamesi nemti, politicieni nemti, salarii nemtesti si moneda nemteasca.

Concluzia retorica: daca bunicul si strabunicul meu ar avea mormintele undeva anume si pe care eu sa le cunosc, m-as duce la mormintele lor si i-as dojeni de ce naiba n-au stat acasa in loc sa se impuste cu nemtii.
Pruncii lor au pierit sau au fost schingiuiti de altii, averile lor au fost neantizate, iar stra-stranepotii lor, atatia cat a dat Dumnezeu sa le mai purtam numele printre care ma aflu si eu, ca o culme a ironiei, ne dorim sa muncim si sa traim in Germania. Si bineinteles, sa stim a vorbi englezeste, dar mai ales nemteste.
Nu ar fi fost mai simplu ca si aici, in Romania sa fie Germania? Ne-ar fi fost mai usor si atunci, si acum, si de-atunci pana acum, si pentru viitor. Si nici macar n-ar fi trebuit sa moara nimeni.

Privind asa lucrurile, as spune ca de 80 de ani, pentru arborele genealogic al familiei mele de razesi vranceni, conceptul de Romania cu tot ce presupune statul, institutiile si legile lui a fost si este de fapt adevaratul blestem. Si as extinde afirmatia la majoritatea romanilor. Pentru ca toti ne comportam in tara ca o suma de indivizi alienati psihic, suntem oarecum normali in afara ei, iar la multi dintre noi cand revenim in tara ne reapar brusc simptomele puternice ale alienarii.
Va rog sa spuneti voi unde si cum gresesc.

"Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie!"

Modificat de: vasile (2011-05-28 13:50:24)
daydream
Bucuria esecului ( 2011-05-28 20:39:13) uptop
nophoto Poate ca unul din motivele pentru care lucrurile nu merg bine la noi in tara este ca toata lumea face politica. Asta bineinteles nu poate fi decat parerea unuia pe care nu-l intereseaza politica :). Vorbea deunezi Irina de un domn cu ochelari. L-am cautat pe google, i-am vazut chipul si, sper sa nu ne citeasca :), nu l-am vazut in viata mea. Pe Diva Universal, Axn SciFi, Discovery, etc, nu apare.

Aiko, nu trebuie sa-ti simti "sfichiuit obrazul cu biciul parasitorilor de tara" caci nimeni nu s-a gandit macar la asa ceva. Poate ai tu intrebarile tale in legatura cu treaba asta, dar sa stii ca noi cei ramasi in tara ne bucuram si ne creste inima cand auzim ca un roman reuseste in afara. Ar fi frumos daca ar fi in strainatati mai multi astfel de romani care sa ne reabiliteze imaginea sifonata tot de unii dintre noi.
Considera-te un avanpost, un diplomat al nostru printre ei :)

Cum nu am o parere proprie, ma raliez si eu opiniilor voastre, adica mi-au placut unele din lucrurile spuse de voi. Chestia cu "trebuie" e evidenta. Nu lasa loc imaginatiei, flexibilitatii si adaptarii. Trebuie sa bagam camila prin urechile acului, si "daca trebe, atunci trebe". Imi povestea chiar ieri frizerita cum spalau unii strazile pe ploaie, fiindca in planificarea facuta pe doua saptamani inainte era prevazut lucrul asta.

Nu stiu cum e in alte tari, dar simt ca ar fi firesc ca toate treburile astea guvernamentale si legislative sa se desfasoare oarecum in tacere, in liniste si pace, cum isi fac treaba si cei de la Electrica de exemplu. Politica la noi e un show in care conteaza replicile de senzatie, nu conteaza ce spui, important e sa faci sa sara oamenii din fotolii ca la un meci de fotbal, caci asa sunt urmarite talk-show-urile cu tema politica. Nu stiu cum este intr-o tara in care lucrurile merg relativ bine, dar imi inchipui ca daca guvernantii isi fac treaba atunci nici nu prea auzi de ei.

Poate ca ne lipseste tocmai firescul. Spui ca toate merele sunt pe jumatate putrede, dar cei plecati peste hotare au la indemana doua jumatati sanatoase. Mi-a placut asta. Probabil ca asa este si probabil ca si noi cei ramasi in tara stim lucrul asta. Insa cei ramasi acasa au nevoie de show, au nevoie ca acesta sa continue, imi pare rau sa spun asta dar cred ca deja ne-am identificat, propriile persoane si propriile vieti, ca traind intr-un imens circ. Marele, superbul, stralucitorul si omniprezentul Circ. E atat de important circul asta pentru noi, consuma atata energie, consuma toata energia vietilor noastre, dar ne ofera si atatea satisfactii, atata picanterie, atatea lucruri noi in fiecare zi. Ne ofera toate sentimentele si emotiile cu care ne-am obisnuit, de care am devenit dependenti. Tristete, furie, speranta, vise, surpriza, rasturnari de situatie, ne face sa ne simtim importanti fiindca toti sunt prosti si noi stim solutia, il vedem pe cutare la televizor si sarim in sus revoltati de ineptiile pe care le spune, dar apoi ne simtim sufletul uns cu miere cand altcineva ne confirma parerile noastre destepte. Sportul e o nimica toata, ascultati-ma. S-a inventat in Romania ceva mai bun.

Cum spuneam, cred ca majoritatea dintre noi stiu ca si "merele" din celelalte tari sunt pe jumatate putrede. Dar pentru ca show-ul sa poata continua, avem nevoie sa vedem doar partile frumoase ale celorlaltor tari. Sa avem ce invidia la ei, sa avem ce ponegri la noi, scormonim in rahat cu betisorul si cu lupa, sa avem ce dezbate si in urmatorul cincinal.

Si spuneti-mi si mie, cum poti sa trasezi pana si o simpla dunga cu var, cand sute de spectatori-judecatori-experti stau pe margine si se cearta cu privire la modalitatea optima, materiale, ora de inceput, viteza, temperatura aerului, persoana cea mai de incredere, riscuri, prognoze, etc. Cu zeci de voci urland, "mai la stanga", "nu, mai la dreapta", "prea mult", etc.

Cu atat mai bine daca nu iese cum trebuie. Maine ne intalnim, curiosi si cu pancarde, in acelasi loc.
Alfel ce am face ? Cine am fi ? Ce am fi fara emotiile noastre ? Goi, inexistenti, zadarnici, morti.

Imi vine in minte cuvintele Irinei: "Un veac de singuratate". O carte pe care "trebuie, dar neaparat trebuie" :) sa o citesc, desi incerc deja sa ghicesc unde voi piti si cum voi face fata la atata singuratate sau alte sentimente conexe :)

Modificat de: daydream (2011-05-29 09:21:08)
believenoneofus
Re:Bucuria-esecului ( 2011-05-29 18:06:39) uptop
userphoto
Brasov, Romania
Postari: 99

Cu mai putine cuvinte, poate ca ne luam prea tare in serios cind sintem in public si prea putin cind sintem singuri, cu corolarul ca ne-am obisnuit sa vorbim despre romani ca despre locuitorii planetei Nibiru.
Ieri l-am vazut la televizor de dl. Caprita din Tismana, dupa cum zicea reporterul, un amestec de comunism, hippy si neo-sexualism, care i-a inspirat (reporterului) o solutie de guvernare mai putin nociva decit cea cu care ne-am procopsit. Din pacate... raminem cu aceeasi problema, nerezolvabila prin bascalie: a spatiului public vs. spatiul privat.

black_angel
Re:Bucuria-esecului ( 2011-06-02 21:12:59) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 52
Bine v-am regasit, dragilor!

Recunosc, va citesc pe sarite si nu mai gasesc cuvintele ca sa raspund.... dar recunoasterea problemei e un pas spre vindecare, nu? :)

Da, si eu cred ca tindem sa ne acordam prea multa importanta in public. Sincer, cred ca in vremurile astea individul este mult mai putin important decat i-ar (ne-ar?) place sa recunoasca. Vreti sa fiti nonconformisti? Ok, insa asta nu o sa va scoata in evidenta. Vreti sa fiti traditionalisti? OK, e alegerea voastra!
Sincer, cred ca important e sa te prezinti asa cum te simti si sa iti asumi aceasta prezentare. Diferenta dintre romani si restul lumii (normal, sunt nenumarate exceptii de la acest "rest") consta tocmai in modul in care (nu) acceptam consecintele modului in care ne prezentam. E o problema cauzata de perioada comunista? Nu cred! Si ma bazez pe faptul ca si in perioada interbelica existau "cutume" care nu se incalcau pentru ca "vorbea lumea" (va mai aduceti aminte de Mita biciclista?). Nu, oamenii nu erau mai buni atunci. Insa tocmai pentru ca "lumea" era mai mica si vorbele umblau repede in cercurile care contau individul respecta regulile scrise si nescrise cu mai multa strictete. "Nobili"? Hmm.. nu stiu daca in afara de povestile romantate oamenii acelor vremuri erau intr-atat de eleganti in comportament pe cat se povesteste ca ar fi fost... Da, in public probabil ca da... dar atunci publicul era mult mai drastic decat in zilele noastre. Acum, cand traim in marele sat planetar, cred ca ne permitem sa ne "compromitem" imaginea in anumite cercuri, pentru ca oricum corespondentul nostru din celalalt capat al lumii nu va afla acest lucru si ne va trata ca si pana acum. Deci.... pierzi mai putin acum daca te prezinti dupa cum iti dicteaza spiritul, fata de acum 100 de ani. Insa cred ca tocmai comportamentul acesta, lipsit de distinctie pana la urma, este cel natural, cel spre care omul, animal inca neimblanzit dupa mii de ani de "rafinare", tinde in mod firesc.
Cat de importanta ar fi pentru societate schimbarea stucturii sociale? Cred ca nu asta e problema. Omul tot egoist este indiferent de cel care il guverneaza. Indiferent daca guvernul va impune reguli comuniste, hipiote samd. Faptul ca traim intr-o societate extinsa la nivelul intregului glob terestru ne face ca spatiul nostru presupus privat sa se extinda mult dincolo de cei patru pereti ai locuintei. Si sincer cred ca in acest moment, chiar daca as trai in varful muntelui, as avea un cerc de cunoscuti mult mai mare decat cel pe care il avea un locuitor obisnuit dintr-o mare metropola acum 100 de ani.

vasile
Comentariu ( 2011-06-03 12:55:18) uptop
nophoto
Galati, Romania

Acum un veac si jumatate un print din occident a scos aceste tinuturi din randul guberniilor si pasalacurilor si intr-o jumatate de veac a reusit sa le dea o oarecare stralucire de regat de sine statator.
 Nu a facut asta singur ci ajutat de bastinasi. Nu a fost tocmai usor, de multe ori chiar ar fi dorit sa abandoneze.

In zilele noastre poate ca urmatorul pas ar fi ca fiecare roman  sa fie trimis pentru o saptamana in occident pentru a cunoaste si un alt fel de abordare a vietii. Un alt mod de a tinde catre mai bine. Taranii sa mearga la fermierii lor, bugetarii la institutiile similare, micii intreprinzatori la omologii lor, dar mai ales politicienii, pentru un stagiu mai lung, asistenti in  parlamentele occidentale. Cazarile sa nu se faca la hoteluri ci la colegii lor. Plata sa o faca 50% statul roman, 50% prin participarea la muncile de-acolo.

Inlocuirea principelui in secolul 19 a echivalat cu modificarea etichetei unui produs. Modificarea continutului a intarziat mult prea mult.

Modificat de: vasile (2011-06-03 12:55:55)
Pagini: 2
1 2 go-next go-last
Comentarii: 18
ultimul comentariu
uptop

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2018, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog