logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Salonul verde / Mandria de a fi roman!

Mandria de a fi roman!

(http://www.clubromantic.ro/16775)rss

La multi ani Romania!

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu

RAEL 2010-12-01 12:31:24

nophoto
Postari:
Cati dintre noi se mai simt mandri ca suntem romani? Sunt doua categorii de romani : romanii si vorbitorii de limba romana... in care din aceste categorii ne regasim mai mult?
Trimite pe Y!

Pagini: 4
go-first go-previous 1 2 3 4 go-next go-last
Comentarii: 35
ultimul comentariu
downjos

leo
Re:-A-fi-roman ( 2010-12-03 13:01:30) uptop
nophoto
Craiova, Romania
Postari: 16
 E normal să se întample aşa. În excursiile în afară şi eu simţeam lucrurile astea pentru că nu mai aveam contactul cu societatea aşa cum este ea şi nici nu mai aflam de noi legi de impozitare etc... Mediul social ne afectează pe toţi.
aiko
conducerea bat-o vina ( 2010-12-03 13:23:38) uptop
userphoto
Rotterdam, Olanda
Postari: 180
Frumos Aiko. Stiu ca parca ne-ai povestit de acest festival si cand ai venit in Romania. Oricum culmea ca ne apuca patriotismul cand suntem afara si vedem sau ne aduce ceva aminte de Romania.

Uneori e nevoie de o anumita doza de detasare, ca altfel nu vezi padurea de copaci.
La fel ca in fotografie, nu?

In alta ordine de idei, absolut intamplator citesc zilele astea memoriile unei confidente a Tsarinei Alexandra (Anna Vyrubova). Se discuta pe larg aspectul patriotismului (rus) si viziunea cartii este ca patriotismul este inspirat de conducatori populari si/sau de perspectiva unui razboi. In rest, fiecare om isi vede de viata lui, cum ar si trebui sa fie, pentru ca patriotismul nu este necesar la camp si la cratita.

O idee vehiculata in aceasta carte, care mi s-a parut ca merita putina atentie, este ca in vechile familii regale copiii erau educati de mici in ale conducerii, astfel incat persoana care prelua coroana la un moment dat avea deja o cultura politica, financiara, diplomatica si sociala, care nu este evident suficienta dar este indispensabila si de neinlocuit. Din care cauza o persoana lipsita de acesti "7 ani de acasa cu coroana de proba" si ajunsa la conducerea unei tari nu va putea functiona niciodata adecvat in aceasta pozitie.

Nu sunt fan ex-regele Mihai si nu stiu daca o casa regala este ce are nevoie Romania, dar am vrut sa lansez aceasta idee si sa vad ce parere aveti voi.

Aiko
irina
Re:Comentariu ( 2010-12-03 13:30:38) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 104
Stau sa ma intreb daca inclinatia spre incalcarea regulilor, nerespectarea legilor, spaga si altele sunt specifice romaniei. Daca nu, ceilalti cum au reusit sa le rezolve, cel putin partial? Mereu se spune ca neamtul ar fi la fel daca i s-ar permite. Dar are legi dure care sunt impuse. Cine ar tb sa ne impuna noua legile? (Horia)

Noi. Probabil ca cei care au reusit sa le impuna au avut o doza de ambitie care noua ne lipseste.

Oriunde in jur nu auzi decat comentarii critice la adresa obiceiurilor noastre mioritice.

Dar n-am vazut unul sa spuna ca s-a saturat sa stea cu mainile in san si sa urmareasca pasiv acest spectacol murdar, apoi sa se adune cu inca un grup de nemultumiti, din grupul ala mare care se vaita toata ziua de una si de alta, si sa demonstreze in fiecare zi in fata guvernului, a sediului de Politie sau a facultatii, pana cand se face ordine, se aplica legea, etc.
Le inghitim pe toate cu suficienta ca noi suntem cetateni onesti care pot servi de model, chit ca nu ne baga nimeni in seama. Continuam sa  ne limitam la acest cliseu ,chiar daca vedem ca nu se schimba nimic  in jur. Intre vorba si fapta, preferam vorba multa. In timpul asta, jumatatile de caracter isi fac in continuare de cap. Ne meritam soarta, cu alte cuvinte.

Vad peste tot demonstratii pentru tot felul de scopuri , cele mai multe incepand cu "sa ne dea", cu referire stricta la stat, dar si unele caraghioase, ca sa nu spun altfel, ca de exemplu, dreptul mamicilor de a-si alapta copiii in public, dar n-am vazut o demonstratie masiva a soferilor din capitala nemultumiti de calitatea drumurilor sau de politica de restrictii cu privire la parcare. As vrea sa-l vad pe Oprescu inconjurat de vreo 300.000 soferi furiosi. Vezi sa nu...

Cand sunt in trafic, nu ma infurie atata cei care depasesc coloana, cat mai ales prostanacii care ii lasa se se bage inapoi in coloana, lucru pe care se si bazeaza smecherii. Toti smecherii se bazeaza, de fapt, pe prostii care respecta regulile, dar nu reactioneaza nicicum cand altii le incalca.
Adevarul e ca noua, celor  corecti si onesti, ne lipseste vana. Ne limitam la a vorbi cu oaia, asteptand sa vina ciobanul cel smecher sa ne crape teasta pe la apus de soare.

Cam atat. Am vorbit si eu, chiar daca ceea ce-mi doresc, de fapt, e sa-i iau de guler pe toti fripturistii din tara asta. Doar am vorbit. Sunt romanca, de fapt...

Irina
shadow
Re:Comentariu ( 2010-12-03 18:04:59) uptop
userphoto
Utrecht, Olanda
Postari: 53
Regulile sunt ca Tinkerbell: tre să credem cu toții în ele ca să le facem să existe. Până atunci România rămâne țara lui "merge și așa".

Sau poate țara lui "să facem un talk-show despre asta"? Am ocazia să mai vizionez din când în când emisiuni românești (la un DigiTV prin vecini). În cursul zappingului dau invariabl de tot felul de experți care au tot felul de soluții la (citez) "problemele grave cu care se confruntă România în momentul actual". Care e impresia? Păi soluții există, tovarăși, nu vrea ăia să le pună în aplicare. Poate ar fi mai bine să zică: dom'le, n-avem soluții simple și clare, tre să pună fiecare umărul altfel nu se întâmplă nimic. Între indiferență și rea-voință este totuși o diferență mare.

Off-topic, pentru Irina: Prostănacii care te enervează pe tine nu prea au de ales. O spun din postura unui prostănac ajuns în situația de a alege să pună frână sau să-și repare mașina. Objects in the mirror are more complicated than they appear
ina_noileanu
a fi roman ( 2010-12-03 21:35:55) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Postari: 94
Pana acum 1 an nu imi trecea prin gand .. decizia guvernului de a miscora pensiile m-a pus pe ganduri. Nu stiu daca in alte tari s-a intamplat asa, dar incep sa ii dau dreptate fiului meu cand imi spune ... "as vrea sa plec". Deja cautam modalitati prin care sa poata pleca legal.
Stiu imi veti spune ca nicaieri nu umbla cainii cu covigi in coada....

Acum 1 an si ceva Vlad a ramas fara job... evident, s-a dus sa se inscrie la somaj. Avea dosarul cu tot ce ii trebuia si deci nu ar fi trebuit sa fie vre-o problema. Dar... stand la rand, privea cu oarecare incordare cum toti erau trimisi acasa 'pentru inca o hartie". Iata-l in fata biroului unei angajate. Apatica ii ia dosarul, il rasfoieste blazata citindu-l in dunga. II spune scurt:
- Nu ai tot ce trebuie, revin-o cand ai tot ce trebuie! Si vrea sa il expedieze.
- Va rog sa imi spuneti ce nu este in regula, ca doamna de la PRO TV sa imi dea toate actele va rog.
Brusc, apatica prinde viata, se uita inca o data , atenta si ii spune....
A doua zi, cand a revenit cu foaia totul a fost ok, l-a tratat foarte cordial si de fiecare data era amabila cu el. Doar cu el..

Dupa trei luni in sistemul bugetar s-a anuntat ca vor fi taiate toate sporurile. Atmosfera era destul de tensionata pentru ca salariul lor, si asa anemic, era diminuat. La rand erau destule persoane care asteptau sa li se puna viza lunara. Un cetatean a carui varsta era trecuta de 55, rosu la fata, cu clare simptome de cardiac. Doua femei pe chipul carora se citeau , cu usurinta, munca grea de femeie de serviciu. Brusc, usa se deschide si intra inca o femeie insotita de un copil. Dupa 5 min pustiul incepe sa planga.. "eu nu mai pot sa stau aici" si o tinea una si buna plangand zgomotos.

Cei de fata incep sa ii dea cu parerea si sa dea vina pe cele din spatele birourilor .. "ca si asa se misca lent". Dupa cateva minute atmosfera, si asa incinsa, risca sa degenereze intr-o cearta tipica.
Atunci intervine Vlad, si cu o voce ce impunea le zice:
- Azi , doamnele au luat salariul.. adica cu 200 de lei mai mult decat luam noi la somaj. Cred ca este cazul sa le intelegem si sa nu ne bruscam unii pe altii. Un pic de intelegere daca am da dovada, ar fi bine pentru toti!'

Cred ca asta am uitat toti, sa ne intelegem si sa ne ajutam reciproc.

dragaicalilith
A fi roman ( 2010-12-03 22:39:16) uptop
userphoto
Braila, Romania
Postari: 112
Nu am avut prea multe iesiri din tara si nici ocazii de a-mi manifesta sau simti patriotismul.In sine acest cuvant care deja a starnit mute razboaie nu ma atinge cu nici un fel atunci cand traiesc aici ci dimpotriva uneori uitandu-ma in jur imi vine sa ma intreb unde naiba ne-am pierdut si unde ne-am ratacit ca oameni?Incerc sa ma duc la izvoare la educatia noastra insasi si uneori parca parca vad un capat.I familia mea nu erau prea multe discutii filosofice iar rostul de baza era cele necesare traiului zilnic in care ne invarteam.Singurul lucru pe care-l admir la mama si ii multumesc e pentru ca am avut atatea si atatea idei ciudate incap si atata inflacarare in ele iar mama ma privea ca venind de pe alta planete dar niciodata nu mi-a impus nimik in acest sens.Sant multe generatii vechi dar si actuale care au crescut in acest mercantilism si aceasta pojchita de spiritualitate numita religie  care are  prin reprezentantii sai mai multi dogmatici decat oameni profund spirituali.M-a durat de exemplu cand am intrat pe un site care comenta actuala lege referitoare la perioada concediului de crestere a copilului iar unul striga sus si tare ca de ce sa tina statul pe cheltuiala lui mamele.La munca cu ele.De parca si-ar fi facut un favor personal si de parca mamele sunt asa si ele caoricare altele ca si copii lori de altfel.
  Dar s-a intamplat odata ca un austriac prieten al uei prietene sa-si manifeste verbal dezgustul pentru tara noastra orasul nostru i care traiam dealtfel.Ei cand omul asta a fost asa de dezinvolt si lipsit de sensibilitate in  a-si expune parerile fata de localnice ei bine ceva in interiorul meu a rabufnit.Ma simteam de parca pe mine m-ar fi jignit .Atunci am simtt pentru prima oara sensul acestui cuvant.
  Imi plac aceste locuri cu tot "primitivismul lor" Imi place ca aici orcand pe bulevard poti incropi o discutie cu vreun pensionar sau mamica si ca uneori cate un batranel trece si priveste admirativ si zambitor la copii.Imi place satul unde am copilarit la bunici.Acolo toata lumea se cunostea si cand mergeai pe ulita spuneai buna ziua la toti cei intanliti.Imi aduc aminte cu placere de colbul gros de praf care era pe ulita vara de pomi plini de roade in care ma urcam nesticherita de casa bunicii facuta din chirpici a carei vizitatori soareci din cand in cand ma speriau pana peste poate.Era o casa specific taraneasca cu cuptor si cerdac iar in spatele casei era un nuc mmajestuos in care ma cocotam ca sa ating cerul.Toate astea s-au intiparit in mine si nu mandria ma face sa ma infig in vreun occidental ce se crede venit din viitor la noi ci lipsa de respect fata de oameni care cresc si traiesc aici cu bune si rele ale lor.
e
irina
Re:Comentariu ( 2010-12-06 11:12:56) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania

Off-topic, pentru Irina: Prostanacii care te enerveaza pe tine nu prea au de ales. O spun din postura unui prostanac ajuns în situația de a alege sa puna frâna sau sa-și repare mașina (Laurentiu)

Ma intreb si eu sincer daca tu chiar ai simtit ca as avea nevoie de precizarea asta :-)

Nu, Laurentiu, nu am atentat la viata nimanui, nici macar la intergritatea tablelor intre care ne miscam trupurile vulnerabile intre punctele A si B.

Eu vorbesc despre prostanaci. Un prostanac este, de exemplu, candidatul care are de ales intre a astepta rezultatul final al alegerilor si a sari ca o broscuta activata de Extacy, iar el alege broscuta.

Repet, ARE DE ALES.

Totusi, nu pot sa nu recunosc ca dupa ce ti-am citit atentionarea, m-am gandit ca pe plaiurile noastre e foarte la moda sa ne scuzam cu "n-am de ales", desi in cele mai multe cazuri, chiar avem.

Ce am vrut sa subliniez si probabil ca n-am fost prea clara, este ca ne lipseste solidaritatea. Ne cam lipseste la modul general, dar eu ma refer la solidaritatea celor care respecta regulile.

Pe mine ma ingrijoreaza ca in categoria smecherilor de trafic au inceput sa patrunda niste personaje care ies din tiparul cu care ne-am obisnuit (ghiolbanul cu muschi sau pustanul increzut care calareste masina lui taica-sau in cautare de fetiscane impresionabile, etc).

Eram odata in trafic, pe Valea Prahovei (sa fie vreo doi ani). Sambata la pranz, bara la bara, minute in sir petrecute in acelasi loc, rabdare dusa pe apa sambetei (era sambata si Prahova aproape,cum spuneam), etc. La un moment dat, nu mai stiu exact pe unde, pe dreapta noastra se largeste un pic drumul , cat sa incapa cu putina fortare  inca o masina. Cum ne taram noi asa, vedem cum niste masini din spate tasneau din coloana si o luau pe "banda" asta, disparand apoi undeva in fata noastra, evident cu permisiunea si larghetea unor soferi. Noi ne tineam lipiti de masina din fata, ceea, care si ea facea la fel cu aia din fata ei.
Ajungem si la locul in care smecherii trebuiau sa se bage la loc, pentru ca li se termina banda. Hopa ca apare in dreapta noastra o juna blonda, nu cred sa fi avut mai mult de 25 de ani, genul de corporatista la inceput de cariera. Daca as fi vazut-o la ea la birou, as fi bagat mana in foc ca nu e in stare sa faca porcarii in trafic, decat poate unele de nepricepere.

Tipa se tine foarte tare si tot inainteaza umar la umar cu noi, pana cand n-are incotro si trebuie sa forteze, ceea ce si face, cu mult tupeu. Noi tot nu cedam. Oglinzile aproape ca se ating si ea se tine tare. Incerc sa-i prind un pic privirea, dar tipa nu se uita decat in fata. Aveam camera foto ma indemana, asa ca o scot din husa si ma pregatesc s-o filmez, cand Miss Tupeu cedeaza, in sfarsit. Am mai apucat sa vad in masina un domn mai in vasta, stand in dreapta, langa ea, si o doamna tot in varsta, in spate. Pareau a a fi oameni simpli si un pic jenati. Sau poate doar am sperat eu ca macar ei sa se simta jenati.

Inte-o alta zi mi s-a intamplat ceva asemanator cu un domn care sa tot fi avut undeva peste 60 de ani, genul de "mesteru' Vasile de la hala patru", cu o Solenza veche si harbuita, care mai avea un pic si ni se urca pe capota.

Probabil ca par maruntisuri, dar puse unul langa altul, se face intregul. Care intreg e cum il vedem si cum nu ne place. Si care nu se refera numai la maruntisuri de trafic, ci la insasi politica tarii, pentru ca, ne place sau nu, politicienii nostri fac porcariile pe fata, nici macar nu se mai straduiesc sa se ascunda dupa cate un amarat de paravan, pentru ca s-au prins cum merge treaba : orice s-ar intampla, poporul indura, pentru ca ...nu are de ales !

Irina

shadow
Re:Comentariu ( 2010-12-06 16:04:26) uptop
userphoto
Utrecht, Olanda
Postari: 53
Apropo de condus și alegeri: când eram eu verde (și proaspăt) aproape-șofer, pe la una din ultimele lecții mi-am întrebat instructorul ceva de genul "dacă pe partea cealaltă e coloană de mașini și vine unul care depășește, ce fac?" omul mi-a zis foarte sincer: "tragi de volan și ieși de pe șosea". "Păi eu merg regulamentar, el calcă legea când depășește pe contrasens", zic eu oarecum revoltat. "Băiete", zice el, "ori tragi de volan și eviți ciocnirea frontală, ori mori cu legea-n brațe."

Cam asta e. Cu legea-n brațe poți să și mori. Lecție mai greu de digerat la 20 de ani. Cât despre blonda cea cu tupeu, după cum zici și tu: i-ai fi făcut loc dacă venea un TIR peste ea din partea cealaltă. Tocmai pentru că întotdeauna avem de ales.

Modificat de: shadow (2010-12-06 16:06:25)
irina
Re:Comentariu ( 2010-12-06 18:10:27) uptop
userphoto
Bucuresti, Romania
Cât despre blonda cea cu tupeu, eu cred că i-ai fi făcut loc dacă venea un TIR peste ea din partea cealaltă. Tocmai pentru că întotdeauna avem de ales.

Nu avea cum sa vina TIR-ul, pentru ca ea era in dreapta mea, nu pe contrasens, adica nici macar nu era rost de ceva adrenalina in felul in care statea masina aia jumate pe sosea, jumate in sant.
Dar da, daca ar fi fost pe contrasens, i-as fi facut loc, macar si pentru ca nu se cadea s-o las sa faca treaba mare pe dansa. Sper ca am demonstrat putina omenie

tristan
Sfaturi pentru soferii bucuresteni... ( 2010-12-06 18:47:53) uptop
nophoto
Bucuresti, Romania
Postari: 47
Cam asta e. Cu legea-n brațe poți să și mori. Lecție mai greu de digerat la 20 de ani. Cât despre blonda cea cu tupeu, după cum zici și tu: i-ai fi făcut loc dacă venea un TIR peste ea din partea cealaltă. Tocmai pentru că întotdeauna avem de ales.

Sfaturi pentru cei care vin din provincie ca sa inteleaga ce li se intampla

Daca ai masina, trebuie sa inveti sa o conduci ca un bucurestean.

In momentul in care te urci la volan, trebuie sa uiti tot ce ai invatat la scoala de soferi (daca ai
facut-o). Numai fraierii conduc ca la carte. In practica, regulile se modifica dupa cum urmeaza:

Oprirea si stationarea :Poti sa opresti unde vrei si sa stationezi cit vrei, cu conditia sa:

a) nu fie vreun politist prin apropriere

b) sa pui luminile de avarie, daca ai chef. Daca nu  ai chef, se tine cont numai de punctul anterior.

Atunci cind vrei sa stationezi in dreptul statiilor mijloacelor de transport in comun, pui masina pe
trotuar, chiar in statie, in asa fel incit sa nu incomodezi respectivele mijloace de transport ci numai
pe calatorii care le asteapta.

Parcarea se executa tinind cont de urmatoarele reguli:

1) Daca exista o parcare fara plata cu locuri libere chiar in fata locului in care vrei sa ajungi, parcheaza acolo. Daca nu, aplica punctul 2.

2) Daca exista o parcare *cu plata* si cu locuri libere chiar in fata locului unde vrei sa intri, ignor-o si aplica punctul 3.

3) Daca nu exista o parcare sau in cazul de la punctul 2, parcheaza masina pe trotuar. Parcarea pe
trotuar fa-o in asa fel incit sa se ocupe toata latimea trotuarului si pietonii sa fie nevoiti sa
coboare pe partea carosabila sau sa se subtieze ca foaia de hirtie, intre masina si zid. In caz ca
dintr-un motiv sau altul, nu poti sa parchezi pe trotuar aplica punctul 4.

4) Daca exista un loc de parcare linga trotuar - paralel cu bordura, opreste, stationeaza si/sau
parcheaza cit mai departe de bordura, daca se poate, perpendicular pe axul bordurii, in asa fel incit
masinile care circula pe partea carosabila sa aiba prilejul sa iti ocoloeasca masina intrind pe
contrasens. Este de preferat sa parchezi cit mai aproape de coltul strazii. In cazul in care nu mai e loc linga bordura, aplica punctul urmator.

5) Parcheaza in paralel cu masinile deja parcate linga bordura.

6) In cazul in care nu te afli in nici una din descrise anterior, parcheaza in fata intrarii intr-un garaj, linga un stilp cu oprirea interzisa sau oriunde altundeva. Dupa ce parchezi, trage frina de mina si pune alarma. Regleaza-ti alarma in asa fel incit sa urle la trecerea oricarui pieton pe linga masina. Sirena va trebui sa sune nu mai putin de 15 minute. Efectul este mai distractiv daca te afli intr-o zona rezidentiala mai linistita.

Prioritatea
1. In Bucuresti exista urmatoarele tipuri de prioritate:

a) prioritatea de dreapta (optionala) - se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta

b) prioritate de tramvai

c) prioritate de camion

d) prioritate de taxi

e) prioritate de smecher. Prioritatea de smecher se obtine prin unul din procedeele " ia-i fata" , " baga-te cu tupeu" , " taie-i calea" si " ia mai da-l dracului, ca n-o sa stau aici toata ziua" .

Pietonii NU au prioritate niciodata.

Daca in timp ce conduci vezi o femeie ca trece strada prin fata ta, scoate capul pe geam si urla: " faaaaaaa, masina calca, nu f _ _e!" . Tipa isi va da seama de greseala si iti va multumi ca ai facut-o atenta iar colegii tai de drum vor crede ca esti spiritual si amuzant.

Pe drumurile publice :

Daca vrei sa fii un bucurestean veritabil trebuie sa tii cont de urmatoarele recomandari privind circulatia pe drumurile publice:

- Semnificatia culorilor semaforului: verde - treci fara probleme,galben: repede ca se pune rosu, rosu:
repede, ca e ultima sansa pina sa le dea drumul celorlalti.

- Daca este coada la stop si un sir lung de masini, iti recomandam tehnica " sirului shuntat" . In acest
scop, mergi pe contrasens pe toata lungimea cozii de masini, pina ajungi la stop si apoi in virtutea
prioritatii de smecher (vezi si punctul anterior) reintri in coloana, pe pole position.

- Daca te afli pe pole position la stop, in secunda in care apare culoarea verde, trebuie sa apesi pe claxon, cit mai lung si mai insistent, pentru a-l zori pe mocaitul din fata. Un claxon viguros este expresia unei personalitati puternice deci, nu ezita!

- Daca esti prima masina de la stop si cineva te claxoneaza imediat cum se pune verde, opreste motorul, ia-ti bita de baseball (obligatorie, se tine sub scaun), da-te jos din masina, du-te la cel care te-a claxonat si sparge-i fata.

- Pe timp de noapte circula obligatoriu cu faza lunga. Poti folosi faza lunga si ziua, atunci cand mergi cu viteza.

- Daca circuli noaptea si o masina vine din fata cu faza lunga, baga-i si tu faza lunga in fata, de citeva
ori, intermitent. Farurile cu halogen dau efecte atat distractive cat si psihedelice.

- Viteza maxima pe drumurile publice este data de o relatie direct proportionala cu urmatorii factori:
muschii tai (Mt), marca masinii (Mm), patratul locului prin care circuli (L, cu atat mai mare cu cat mergi prin comune), puterea masinii pe care o conduci (P) si numarul de masini (Nm) aflate in trafic
(v=Mt*Mm*L^2*P*Nm, pentru prietenii nostri fizicieni).

Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu'. Folositi claxonul cit mai mult, mai nervos si in mai multe tonalitati. Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele - in Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.

- Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu
esti sofer bucurestean.

- Cind ploua, va puteti face ziua mai vesela trecind in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incit sa
improscati cit mai multi pietoni, sau unul dar bine.

Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil.

- Dupa ce goliti sticla de suc, aruncati-o pe fereastra pentru ca ocupa prea mult loc in masina.
Acelasi lucru este valabil si pentru mucurile de tigari, PET-uri sau sticlele de Gambrinus.

Alte sfaturi pentru conducatorii auto Daca aveti masina noua, straina, trebuie sa asculati
muzica romaneasca dind boxele la maxim si deschizind ferestrele masinii, in asa fel incit, pe de o parte sa poata asculta si ceilalti CD-ul dvs. cu Adrian Copiulul Minune si Blondy, iar pe de alta parte sa va
puteti da mare.

Daca masina este romaneasca, decorati-o pe dinauntru cu mileuri, franjuri, fanioane de fotbal, carnetele cu coperti cu femei etc. Un CD atirnat de oglinda retrovizoare este culmea rafinamentului. Daca nu va permiteti CD-uri, o pereche de zaruri mari da la fel de bine.

Sfaturi pentru pietonii bucuresteni...

- Cind mergi pe strada ignora toate cosurile de gunoi. E treaba primariei sa mature pe jos, si cum aia tot stau degeaba, nu e cazul sa iti faci probleme sa arunci pe jos tigara, sticla goala de cola, inghetata, sau macar biletul de autobuz (daca esti atat de fraier incat sa-ti cumperi).

- Ia-ti un pumn de seminte (bucurestenii adora semintele) si maninca-le pe strada sau in parc.
Scuipatul cojilor este o arta. O coaja de saminta poate fi scuipata alene, in sictir, sau cu putere,
dinamic. Poti sa iti cooptezi prietenii si sa faceti concursuri si campionate de scuipat coji de seminte:
proba de departare, de precizie, de risc (scuipat coji de seminte pe altii) etc. Daca nu ai seminte (se mai intimpla), poti sa scuipi pur si simplu. Nu uita sa horcaiesti inainte.
- Intrucit in Bucuresti nu prea sint WC-uri publice, iar alea care sint, sint pe bani, poti sa te usurezi
in orice gang, pe usa unei masini, pe un gard de santier. Darca ai convingeri ecologice poti sa iti
dai drumul pe un copac sau, in parc, dupa niste boscheti. Totusi, nici un loc nu e mai placut si mai
confortabil ca o scara de bloc - un spatiu ideal pentru satisfacerea presantelor tale necesitati
fiziologice.
- Atunci cind iti scoti ciinele la plimbare, convinge-l sa faca pipilica pe usa vecinului si cacalica in fata ferestrei lui, pe trotuar. Daca stai intr-un cartier cu blocuri, convinge-l sa faca pe masina celui de deasupra, care te-a inundat asta vara.

- Daca mergi si vezi in fata ta o masina parcata pe trotuar treci printre ea si zid si plimba-ti cheia pe
toata lungimea ei. Daca vrei doar sa il atentionezi politicos pe proprietar, rupe-i, sau macar strimba-i
oglinda de pe partea ta.

- Pe drumurile publice tu ai intotdeauna prioritate, ca aia cu masina ajung oricum mai repede unde au nevoie.

De la lume adunate si'napoi la lume date!!

Pagini: 4
go-first go-previous 1 2 3 4 go-next go-last
Comentarii: 35
ultimul comentariu
uptop

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2018, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog